Erken Boşalma Nedenleri ve Doğal Çözümleri Nelerdir?

Erken Boşalma Nedenleri ve Doğal Çözümleri Nelerdir?

Erkeklerin cinsel yaşam sürecinde en çok problem yaşadıkları konuların başında erken boşalma gelmektedir. Ereksiyon ve erken boşalma sorunlarını kaleme alırken, nedenleri ve doğal çözümleri ile ilgili bilgileri sizler için bu makalemizde sizler için değinmeye çalışacağız.

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Erken boşalma ile ilgili bir durum yaşıyorsanız hemen paniklemeyin. Bunun bir çok doğal nedenleri vardır. Bunlardan biri partneriniz ile ilgili olabildiği gibi, o anki ruh haliniz, beslenmeniz ya da uzun süre ilişkiye girmediğiniz için anlık heyecanlar olabilmektedir. Erkeklerde ilk boşalmanın erken olması genelde heyecana bağlı olmakla birlikte, ikinci boşalma ilk boşalmaya göre ciddi bir oranda uzun sürmektedir.

Edinilmiş erken boşalma, aşağıdaki gibi psikolojik faktörlerden kaynaklanabilir:

 • Depresyon veya anksiyete, özellikle performans hakkında
 • Cinsel bir eş tarafından reddedilme konusunda endişeli hissetmek
 • Başarısızlık beklemek
 • Çocuklukta olumsuz cinsel deneyimler
 • Dini inançlar
 • Stres
 • İlişki içindeki sorunlar.

Erken boşalma tedavisi

Bir doktordan veya seks terapistinden erken boşalma için yardım almak iyi bir fikirdir. Erken boşalma tedavileri, nedene ve yaşam boyu veya edinilmiş erken boşalmaya bağlı olarak değişecektir. Tedaviler şunları içerir: 

 • Davranışsal teknikler – bunlar Semans ‘stop-start’ tekniğini ve Masters ve Johnson ‘squeeze’ tekniğini içerir.
  • Semans tekniği, boşalma öncesi hisleri kontrol etmeyi öğrenmeyi içerir. Fikir, tekrar tekrar boşalmaya yaklaşmak, sonra durmak ve dinlenmek. Bunu yeterince sık yaparsanız, ‘geri dönüşü olmayan noktanızı’ tanımayı öğreneceksiniz.
  • Masters ve Johnson tekniği (ünlü seks araştırmacıları tarafından adlandırılmıştır), boşalma dürtüsünü azaltmak için boşalmadan hemen önce penisin ucunun sıkılmasını içerir. Bu egzersizler tek başına veya bir partnerle yapılabilir
 • Kegel egzersizleri – bu egzersizler pelvik tabanı güçlendirmek için tasarlanmıştır. Pelvik tabanınızın kaslarını tanımlamak için, orta akışta idrar yapmayı bırakın. Mesaneniz boşken pratik yapmanız gereken eylem budur. Kasları sıkıca büzün ve 10 saniye tutun. Günde üç kez 10 kez tekrarlayın
 • Psikoterapi ve danışmanlık – deneyimli bir seks terapistinin rehberliğinde, seks hakkındaki altta yatan endişeler araştırılabilir ve hafifletilebilir.
 • Penil hissi azaltmak – penil hissi azaltmak için lokal anestezik spreyler ve kremler kullanılabilir ve cinsel ilişkiden 30 dakika önce uygulanmalıdır. Eşiniz tarafından emilmesini önlemek için bu tedavileri prezervatifle kullanın. İki prezervatif kullanmak da hissi azaltmaya yardımcı olabilir. Bu alanla ilgili detaylı bilgilere Gizligelsin ürün kategorisi olan Erkeklere Özel Geciktirici Ürünler Kategorisinden ulaşabilirsiniz.
 • SSRI’lar (seçici serotonin geri alım inhibitörleri) ve trisiklik antidepresanlar – bu ilaçların bir yan etkisi, depresyonu olan erkeklerde kullanıldığında boşalmayı yavaşlatmaktır. Bu etki erken boşalması olan erkeklerde yardımcı olabilir ve bu ilaçlar danışmanlık ile birlikte kullanılabilir. SSRI almak, azalmış libido (cinsel dürtü), bulantı, terleme, bağırsak rahatsızlığı ve yorgunluk gibi diğer yan etkilere neden olabilir. Erken boşalma için sadece bir SSRI (dapoksetin) onaylanmıştır ve cinsel ilişkiden önce gerektiği gibi alınır

Yasal Hatırlatma: Erken boşalma ile ilgili yukarıda yer verilen tedavi başlıklı içerikler sadece bilgi amaçlı olup, ilaç vb. ürün adı ya da marka yer almamakta olup, uygulama için uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir